Vishay/Dale RLR20C8872FRB14
RLR20C8872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8872FRB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8872FRB14.pdf
Availability of RLR20C8872FRB14
QUANTITY
RLR20C8872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8872FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C8872FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8872FRB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C8872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8872FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C8872FRB14
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.28 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5 datasheet.pdf