Vishay/Dale RLR20C9092FMRSL
RLR20C9092FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9092FMRSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9092FMRSL.pdf
Availability of RLR20C9092FMRSL
QUANTITY
RLR20C9092FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9092FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C9092FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9092FMRSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C9092FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9092FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C9092FMRSL
CONN HDR BRKWAY 26POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 15A SOLD TERM 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf