Vishay/Dale RLR20C91R0GMRSL
RLR20C91R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C91R0GMRSL
Brief Description
RES 91 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C91R0GMRSL.pdf
Availability of RLR20C91R0GMRSL
QUANTITY
RLR20C91R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C91R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C91R0GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C91R0GMRSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C91R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C91R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR20C91R0GMRSL
CONN HEADER 10POS VERT PCB PRSFT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-553 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS VERT SHIELD T/H datasheet.pdf
TELE MOD MOUNTING BRCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf