Vishay/Dale RLR32C1132FRBSL
RLR32C1132FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1132FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1132FRBSL.pdf
Availability of RLR32C1132FRBSL
QUANTITY
RLR32C1132FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1132FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1132FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1132FRBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1132FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1132FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C1132FRBSL
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 1000 datasheet.pdf
SR BTS CB 8 ASY M datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC RF LDMOS TRANS CELL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
1000UF 350V 51X143 85C ST datasheet.pdf