Vishay/Dale RLR32C1210FPB14
RLR32C1210FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1210FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1210FPB14.pdf
Availability of RLR32C1210FPB14
QUANTITY
RLR32C1210FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1210FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1210FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1210FPB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1210FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1210FPB14 Details Description
Related parts for RLR32C1210FPB14
RES 4.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 39POS R/A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 324FBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 16.76MM datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf