Vishay/Dale RLR32C1501FMRE6
RLR32C1501FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1501FMRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1501FMRE6.pdf
Availability of RLR32C1501FMRE6
QUANTITY
RLR32C1501FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1501FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1501FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1501FMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1501FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1501FMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1501FMRE6
CAP FILM 1UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ETHERNET JACK PROCESSOR MODULE datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM SMD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
4FT POWER CORD 18AWG GRN CONN 4' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET datasheet.pdf