Vishay/Dale RLR32C1601GRB14
RLR32C1601GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1601GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1601GRB14.pdf
Availability of RLR32C1601GRB14
QUANTITY
RLR32C1601GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1601GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1601GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1601GRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1601GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1601GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1601GRB14
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf