Vishay/Dale RLR32C1602GMRE6
RLR32C1602GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1602GMRE6
Brief Description
RES 16K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1602GMRE6.pdf
Availability of RLR32C1602GMRE6
QUANTITY
RLR32C1602GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1602GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1602GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1602GMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1602GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1602GMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1602GMRE6
IC LVDS DIFF LINE RCVR HS 8-MSOP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
JUMPER 8MM 3 CIRCUIT datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHEEL 6" 8S MED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/F DOWN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf