Vishay/Dale RLR32C1602GRB14
RLR32C1602GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1602GRB14
Brief Description
RES 16K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1602GRB14.pdf
Availability of RLR32C1602GRB14
QUANTITY
RLR32C1602GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1602GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1602GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1602GRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1602GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1602GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1602GRB14
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN-LEAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO .1A 10VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2.2KOHM 10% datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247AD datasheet.pdf