Vishay/Dale RLR32C1693FRB14
RLR32C1693FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1693FRB14
Brief Description
RES 169K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1693FRB14.pdf
Availability of RLR32C1693FRB14
QUANTITY
RLR32C1693FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1693FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1693FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1693FRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1693FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1693FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1693FRB14
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CT REC HSG 5P CRIMP TYPE BLUE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf