Vishay/Dale RLR32C3001GMBSL
RLR32C3001GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3001GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3001GMBSL.pdf
Availability of RLR32C3001GMBSL
QUANTITY
RLR32C3001GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3001GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3001GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3001GMBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3001GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3001GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C3001GMBSL
CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST DBL PULS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 1.4KVAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK datasheet.pdf
CBL 1COND 28AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 62MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf