Vishay/Dale RLR32C3600GRRSL
RLR32C3600GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3600GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3600GRRSL.pdf
Availability of RLR32C3600GRRSL
QUANTITY
RLR32C3600GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3600GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3600GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3600GRRSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3600GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3600GRRSL Details Description
Related parts for RLR32C3600GRRSL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 74MM datasheet.pdf
PV SYS EQUIP RAPID SD 50/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf