Vishay/Dale RLR32C4R70GMBSL
RLR32C4R70GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4R70GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4R70GMBSL.pdf
Availability of RLR32C4R70GMBSL
QUANTITY
RLR32C4R70GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4R70GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C4R70GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4R70GMBSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C4R70GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4R70GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C4R70GMBSL
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 800V TO-240AA datasheet.pdf
IC PROM SERIAL 128K 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 0.6A 16QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf