Vishay/Dale RLR32C82R0GRB14
RLR32C82R0GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C82R0GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C82R0GRB14.pdf
Availability of RLR32C82R0GRB14
QUANTITY
RLR32C82R0GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C82R0GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C82R0GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C82R0GRB14
Related LinksRLR32C8, RLR32C82R0GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C82R0GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C82R0GRB14
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 195MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.1V SSOT-2 datasheet.pdf