Hirose Electric Co Ltd RM21TP-20S(71)
RM21TP-20S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM21TP-20S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE SKT
Datasheet Download
RM21TP-20S(71).pdf
Availability of RM21TP-20S(71)
QUANTITY
RM21TP-20S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM21TP-20S(71)
Internal Part NumberEIS-RM21TP-20S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM21TP-20S(71)
Related LinksRM21TP-, RM21TP-20S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM21TP-20S(71) Details Description
Related parts for RM21TP-20S(71)
TRANSDUCER 2500# PRES 1-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY MPO-MPO 200M datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
BCDH-508HS-12 BK datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 850VDC DRAWING T7 datasheet.pdf