Sullins Connector Solutions RMA28DTAS
RMA28DTAS picture photo
Mfg. Part Number
RMA28DTAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RMA28DTAS.pdf
Availability of RMA28DTAS
QUANTITY
RMA28DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA28DTAS
Internal Part NumberEIS-RMA28DTAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA28DTAS
Related LinksRMA2, RMA28DTAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA28DTAS Details Description
Related parts for RMA28DTAS
LED RED CLEAR 2.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR ISO PWR 1KVA 4.5/9A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
D4N-6162 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 15VC SOT6 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf