Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT82K0
RMCF0402FT82K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT82K0
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT82K0.pdf
Availability of RMCF0402FT82K0
QUANTITY
RMCF0402FT82K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT82K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT82K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT82K0
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT82K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT82K0 Details Description
Related parts for RMCF0402FT82K0
I/O MOUNTING BOARD STANDARD 4POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SPST 10 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
THERMOSTAT 40 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
26500 61C 61#20 S RECP SS LC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 66A datasheet.pdf