Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT1R50
RMCF0603FT1R50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT1R50.pdf
Availability of RMCF0603FT1R50
QUANTITY
RMCF0603FT1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT1R50
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT1R50
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT1R50
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT1R50 Details Description
Related parts for RMCF0603FT1R50
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.19"L X 2.21"W datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP LOW PRO 4POS 5V datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 8POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
RES 180 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE FABRIC 25.4MMX4.6M datasheet.pdf
RES SMD 27.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf