Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT84K5
RMCF0603FT84K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT84K5
Brief Description
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT84K5.pdf
Availability of RMCF0603FT84K5
QUANTITY
RMCF0603FT84K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT84K5
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT84K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT84K5
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT84K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT84K5 Details Description
Related parts for RMCF0603FT84K5
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC EMI FILTER SD CARD FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHLD BND CONN SHRT STUD PAIR SAV datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.55 OHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf