Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FTR909
RMCF0805FTR909 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FTR909
Brief Description
RES SMD 0.909 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FTR909.pdf
Availability of RMCF0805FTR909
QUANTITY
RMCF0805FTR909 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FTR909
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FTR909
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FTR909
Related LinksRMCF080, RMCF0805FTR909 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FTR909 Details Description
Related parts for RMCF0805FTR909
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
SUPERVISOR 3V WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN DSUB 25PS R/A JUNCT SHELL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.9V SNT-4A datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 4.5M IP67 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf