Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG18K7
RMCF1206FG18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG18K7
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG18K7.pdf
Availability of RMCF1206FG18K7
QUANTITY
RMCF1206FG18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG18K7
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG18K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG18K7
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG18K7 Details Description
Related parts for RMCF1206FG18K7
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SCR 1200V 135A TO-94 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
UPM GUIDE MODULE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4" BK 4' datasheet.pdf