Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT1R60
RMCF1206JT1R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT1R60
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT1R60.pdf
Availability of RMCF1206JT1R60
QUANTITY
RMCF1206JT1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT1R60
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT1R60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT1R60
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT1R60 Details Description
Related parts for RMCF1206JT1R60
RES 250 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS QUAD FET 14-TVSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 17.71" X 13.78" datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1/2HP 0.4KW CT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf