Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT270R
RMCF2010JT270R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT270R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT270R.pdf
Availability of RMCF2010JT270R
QUANTITY
RMCF2010JT270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT270R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT270R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT270R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT270R Details Description
Related parts for RMCF2010JT270R
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT/1CT:2CT 1.20MH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf