Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT210R
RMCF2512FT210R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT210R
Brief Description
RES SMD 210 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT210R.pdf
Availability of RMCF2512FT210R
QUANTITY
RMCF2512FT210R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT210R
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT210R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT210R
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT210R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT210R Details Description
Related parts for RMCF2512FT210R
RES 100K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 5POS STR BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3X4 PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP SLANT 3.0 MM datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 270 UF 20% 10 V datasheet.pdf