Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT294R
RMCF2512FT294R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT294R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT294R.pdf
Availability of RMCF2512FT294R
QUANTITY
RMCF2512FT294R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT294R
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT294R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT294R
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT294R Details Description
Related parts for RMCF2512FT294R
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA datasheet.pdf
CONN BNC JACK 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HS BLEND&FINISH DISC TR 3" A MED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 9.1A 12 MOHM SMD datasheet.pdf