Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT5K62
RMCF2512FT5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT5K62
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT5K62.pdf
Availability of RMCF2512FT5K62
QUANTITY
RMCF2512FT5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT5K62
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT5K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT5K62
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT5K62 Details Description
Related parts for RMCF2512FT5K62
PTC RESETTABLE .30A 30V 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf