Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT13R0
RMCP2010FT13R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT13R0
Brief Description
RES SMD 13 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT13R0.pdf
Availability of RMCP2010FT13R0
QUANTITY
RMCP2010FT13R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT13R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT13R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)