Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4K87
RMCP2010FT4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4K87
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4K87.pdf
Availability of RMCP2010FT4K87
QUANTITY
RMCP2010FT4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4K87
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT4K87
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT4K87 Details Description
Related parts for RMCP2010FT4K87
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 8RESOL 1M datasheet.pdf
CONN CAGE&HEAT SINK SGL PORT TIN datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf