Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6M20
RMCP2010FT6M20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6M20
Brief Description
RES SMD 6.2M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6M20.pdf
Availability of RMCP2010FT6M20
QUANTITY
RMCP2010FT6M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6M20
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6M20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6M20
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6M20 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6M20
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3.5GHZ 32QFN datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 670MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf