Vishay/Dale RN50C1871FRSL
RN50C1871FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1871FRSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1871FRSL.pdf
Availability of RN50C1871FRSL
QUANTITY
RN50C1871FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1871FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1871FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1871FRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1871FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1871FRSL Details Description
Related parts for RN50C1871FRSL
BOX ALUM BLACK 6.89"L X 3.15"W datasheet.pdf
HOUSNG SCREW 2510/2310/1910/1810 datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 12POS X-KEY datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 20A SCREW 125V datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 1606 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf