Vishay/Dale RN50C3610DB14
RN50C3610DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3610DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 361 OHM 1/20W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3610DB14.pdf
Availability of RN50C3610DB14
QUANTITY
RN50C3610DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3610DB14
Internal Part NumberEIS-RN50C3610DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3610DB14
Related LinksRN50C3, RN50C3610DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3610DB14 Details Description
Related parts for RN50C3610DB14
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 125MSPS DL 48LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 42V 2000VA datasheet.pdf