Vishay/Dale RN50E1002FB14
RN50E1002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1002FB14
Brief Description
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1002FB14.pdf
Availability of RN50E1002FB14
QUANTITY
RN50E1002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1002FB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1002FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1002FB14
Related LinksRN50E1, RN50E1002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1002FB14 Details Description
Related parts for RN50E1002FB14
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR GRN PC MT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 3KV AXIAL datasheet.pdf