Vishay/Dale RN55C1181FR36
RN55C1181FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181FR36.pdf
Availability of RN55C1181FR36
QUANTITY
RN55C1181FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1181FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181FR36
Related LinksRN55C1, RN55C1181FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181FR36 Details Description
Related parts for RN55C1181FR36
IC OPAMP VFB 175MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
TERM SIAMEZE WIRE TO WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 900MM X 400MM datasheet.pdf
HSG,RAST 5 PL,10P,BLOCK 2,4,6, datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf