Vishay/Dale RN55C1433CRSL
RN55C1433CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1433CRSL
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1433CRSL.pdf
Availability of RN55C1433CRSL
QUANTITY
RN55C1433CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1433CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1433CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1433CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1433CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1433CRSL Details Description
Related parts for RN55C1433CRSL
SWITCH ROTARY DP-6POS ENCLOSED datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LT6105 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 5.5KV E-RATED MEDIUM VOLT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf