Vishay/Dale RN55C1740BBSL
RN55C1740BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1740BBSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1740BBSL.pdf
Availability of RN55C1740BBSL
QUANTITY
RN55C1740BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1740BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1740BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1740BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1740BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1740BBSL Details Description
Related parts for RN55C1740BBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf