Vishay/Dale RN55C2212DRSL
RN55C2212DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2212DRSL
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2212DRSL.pdf
Availability of RN55C2212DRSL
QUANTITY
RN55C2212DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2212DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2212DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2212DRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2212DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2212DRSL Details Description
Related parts for RN55C2212DRSL
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 39 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 38MM D 29.2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf