Vishay/Dale RN55C2370FBSL
RN55C2370FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2370FBSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2370FBSL.pdf
Availability of RN55C2370FBSL
QUANTITY
RN55C2370FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2370FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2370FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2370FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2370FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2370FBSL Details Description
Related parts for RN55C2370FBSL
FUSE BOARD MNT 4A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 35A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS STR KEY-YY TIN datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf