Vishay/Dale RN55C2372FBSL
RN55C2372FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2372FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2372FBSL.pdf
Availability of RN55C2372FBSL
QUANTITY
RN55C2372FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2372FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2372FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2372FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2372FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2372FBSL Details Description
Related parts for RN55C2372FBSL
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
IC CTLR PWM CM OVP OTP HV 7SOIC datasheet.pdf
ASS'Y 3P JP TIMER datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LEAF BATTERY CONN W/B 3POS. P=3. datasheet.pdf