Vishay/Dale RN55C2670FBSL
RN55C2670FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2670FBSL
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2670FBSL.pdf
Availability of RN55C2670FBSL
QUANTITY
RN55C2670FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2670FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2670FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2670FBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2670FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2670FBSL Details Description
Related parts for RN55C2670FBSL
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8DIP datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-TOOL FUHRUNGSRAHMEN PCANDARD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 90V 0.2A 5SOT-23 datasheet.pdf