Vishay/Dale RN55C2752BB14
RN55C2752BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2752BB14
Brief Description
RES 27.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2752BB14.pdf
Availability of RN55C2752BB14
QUANTITY
RN55C2752BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2752BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2752BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2752BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2752BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2752BB14 Details Description
Related parts for RN55C2752BB14
JUMPER-H9992TR/1852BL/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 10A TO-3P datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT SLOT/PG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2506 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf