Vishay/Dale RN55C3572DBSL
RN55C3572DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3572DBSL
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3572DBSL.pdf
Availability of RN55C3572DBSL
QUANTITY
RN55C3572DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3572DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3572DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3572DBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3572DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3572DBSL Details Description
Related parts for RN55C3572DBSL
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240POS .050 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
INSERT MALE 16+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf