Vishay/Dale RN55C4482BBSL
RN55C4482BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4482BBSL
Brief Description
RES 44.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4482BBSL.pdf
Availability of RN55C4482BBSL
QUANTITY
RN55C4482BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4482BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4482BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4482BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4482BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4482BBSL Details Description
Related parts for RN55C4482BBSL
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUCT FLEX SCREW MNT 40MM HOLD datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR 400MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf