Vishay/Dale RN55C4754FB14
RN55C4754FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4754FB14
Brief Description
RES 4.75M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4754FB14.pdf
Availability of RN55C4754FB14
QUANTITY
RN55C4754FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4754FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4754FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4754FB14
Related LinksRN55C4, RN55C4754FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4754FB14 Details Description
Related parts for RN55C4754FB14
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6-LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
5-30MM DIFFUSE D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSERT MALE 10+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf