Vishay/Dale RN55C5231BB14
RN55C5231BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5231BB14
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5231BB14.pdf
Availability of RN55C5231BB14
QUANTITY
RN55C5231BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5231BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5231BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5231BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5231BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5231BB14 Details Description
Related parts for RN55C5231BB14
IDC CABLE- APR10A/ AE10M / APR10 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf