Vishay/Dale RN55C6040BRE6
RN55C6040BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6040BRE6
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6040BRE6.pdf
Availability of RN55C6040BRE6
QUANTITY
RN55C6040BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6040BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6040BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6040BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6040BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6040BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6040BRE6
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SMD datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 5V SMD datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
PET 1/8" YELLOW 225' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 12A 100V DPAK datasheet.pdf
M801 5C 5#16 SKT RECP OM datasheet.pdf
IC 10MHZ Z80 KIO 100-LQFP datasheet.pdf