Vishay/Dale RN55C9760BBSL
RN55C9760BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9760BBSL
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9760BBSL.pdf
Availability of RN55C9760BBSL
QUANTITY
RN55C9760BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9760BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9760BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9760BBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9760BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9760BBSL Details Description
Related parts for RN55C9760BBSL
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 288KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 230MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 3POS CRIMP datasheet.pdf