Vishay/Dale RN55D1100FBSL
RN55D1100FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1100FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1100FBSL.pdf
Availability of RN55D1100FBSL
QUANTITY
RN55D1100FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1100FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1100FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1100FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1100FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1100FBSL Details Description
Related parts for RN55D1100FBSL
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMD datasheet.pdf
TOOL CHAMP CRIMPER 0.8MM ASSEMBY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMBND LIGHTNNG CURRENT & SURGE datasheet.pdf
68UF 16V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf