Vishay/Dale RN55D1692FB14
RN55D1692FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1692FB14
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1692FB14.pdf
Availability of RN55D1692FB14
QUANTITY
RN55D1692FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1692FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1692FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1692FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1692FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1692FB14 Details Description
Related parts for RN55D1692FB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN FORK LOCK INSUL #10 100PC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 6SON datasheet.pdf