Vishay/Dale RN55D1741FRSL
RN55D1741FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1741FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1741FRSL.pdf
Availability of RN55D1741FRSL
QUANTITY
RN55D1741FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1741FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1741FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1741FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1741FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1741FRSL Details Description
Related parts for RN55D1741FRSL
TRANS NPN 20V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 5A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEY datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf