Vishay/Dale RN55D1752FRE6
RN55D1752FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1752FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1752FRE6.pdf
Availability of RN55D1752FRE6
QUANTITY
RN55D1752FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1752FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1752FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1752FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1752FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1752FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1752FRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 130MA 8.76 OHM datasheet.pdf
IC EQUALIZER VIDEO 3D+C 48LLP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SCREW SHOULDER datasheet.pdf
M805 4C 4#16 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf